top of page

Competition and Performance Team

AUDITIONS ARE OPEN!

Sunday February 18  | 1pm - 4pm
@ Passion Studio Melbourne

White Gradient.png

Mission

To bring together dancers that want to experience what it's like to be in a team to work towards performances and competitions.

 

To provide an experience that develops a dancers physicality, mentality, creativity and knowledge - ultimately leading to a new generation of dance leaders in the Melbourne community.

 

We envision that our crew members will become the next choreographers and directors in the following years.

Teaching Facult

TEACHING FACULTY

Director

Lowell Demetita

Melbourne born dancer, choreographer, and director with 20+ years of dance & 15+ years of teaching. Has trained in multiple dance forms and specialises in choreography and artistic direction. Founder of Inner Movement - Programs and coaching using dance to facilitate Self-Discovery. He now works in Community engagement for L2R Dance. Providing free dance programs for youth facing barriers the don't enable them to participate in commercial dance classes.

Known for his lighthearted demeanour and extensive dance knowledge.

Qualifications and Training

- Qualified Australian National Judge for HHI (Performanced based)

- Completed Intangible Roots by Moncell Durden

- Delta Alumni of LTDL Program by Arnel Calvario

- Completed UPSKILL program by Taniekah Wescombe

​Achievements

  • Director of I.M Yugen. 1st Place ADCC Victorian Qualifiers 2021

  • Grounded Battle of the Arts Champion 2016 *Including Best Choreography Award.

  • Grounded Battle of the Arts Champion 2015 *Including Best Team Performance Award.

  • Winner of Pass the Buck volume 2 2018

    Co-Directed and choreographed for BKODE:

  • 1st Place Australian Hip Hop Championships Finals 2013

  • 1st Place Australian Dance Crew Championships Prelims 2014

  • 1st Place Australian Dance Crew Championships Finals 2014 

    Co-Directed and choreographed for BKODE VARSITY:

  • 1st Place World Supremacy Battlegrounds Melbourne 2016

  • 1st Place Australian Dance Crew Championships Finals 2016

    Co Directed and choreographed for THE KODE:

  • 1st Place World Supremacy Battlegrounds Melbourne 2016

  • 1st Place Australian Dance Crew Championships Prelims 2016

  • 1st Place Australian Dance Crew Championships Finals 2016

    Co-Directed and choreographed for Poptarts Dance Crew:

  • 1st Place Raw on the Dance Floor 2011

  • 1st Place World Supremacy Battlegrounds Melbourne 2015

  • Represented Australia at HHI, in Vegas 2011

Guest Teacher Line up

One of our missions is to provide training to our crew members in many disciplines for them to discover their identity as a dancer and develop their foundation in ability, vocabulary and knowledge.

We have gathered educators and leaders that we trust will be able to provide quality learning experiences to our dancers.

Crew - Arnel.png

ROOTS B4 BRANCHES workshop

Crew - Joel.png

Dancerpreneur Workshop

Safe Dance Practice Workshop

Locking Workshop

Popping Workshop

Crew - Phillip.png

Litefeet Workshop

Team - Daisuke (1).png

Choreo Workshop

Freestyle Workshop

Waacking Workshop

Crew - Gian.png

Krump Workshop

House Workshop

bottom of page